Cześć, Dziewczyny!
Musicie mi pomóc! Bardzo proszę!
Mój temat na polski ustny to:
Literacki portret kobiety niekochanej. Przedstaw sposoby i funkcje takich kreacji, analizując odpowiednie przykłady.
I tu pojawia się moje wielkie nierozgarnięcie i zwyczajnie nie wiem o co chodzi z tymi funkcjami...???? co właściwie powinnam powiedzieć? (moje lektury to Inny Świat, Granica, Cudzoziemka)
mogłaby mi któraś z Was to jakoś normalnie, sensownie wytłumaczyć? Nic nie wymyślę dopóki nie dowiem się o co właściwie chodzi... w necie nie potrafię znaleźć informacji na ten temat. ;/
a może macie swoje pomysły co do tych funkcji i moich lektur?
naprawdę będę Wam wdzięczna za odpowiedź.
P.S. PREZENTACJĘ MAM GOTOWĄ, zastanawiam się jedynie czy mogę coś dopisać o tej funkcji, ale póki co nie wiem co. I tyle ;]
P.S. PREZENTACJĘ MAM GOTOWĄ, zastanawiam się jedynie czy mogę coś dopisać o tej funkcji, ale póki co nie wiem co. I tyle ;]
Buziaki!
Trochę późno się za to bierzesz... To teraz nauczyciel nie tłumaczy dokładnie o co chodzi w temacie? Jak można wybrać lektury nie rozumiejąc w ogóle tematu? W głowie mi się to nie mieści...
OdpowiedzUsuńTylko żebyś nie poczuła się urażona. Po prostu poziom nauczania musi być okropnie niski, skoro takie podstawy leżą, więc to bardziej zarzut w stronę szkoły i nauczycieli. Ale z drugiej strony samodzielne myślenie to postawa...
wlasnie.dlaczego dopiero teraz sie za to bierzesz i dlaczego wzielas temat o ktorym nie masz pojecia?
Usuńja mialam mature rok temu i prace mialam gotowa juz przez Bożym Narodzeniem .
Usuńinaczej nie zdałabym półrocza , bylam w najlepszym liceum w powiecie i nie o nas starała babka ale widac ze edukacja w Polsce uciekaaaaaaaaaaaaa daleko od normalnosci ;p
hej nie przesadzajcie :) to że ktoś się bierze późno za prezentacje wcale nie musi świadczyć o niskim poziomie edukacji czy nierzetelności zdającego ;)
Usuńsama byłam w dobrym ogólniaku, w klasie biologiczno - chemiczno - fizycznej z ludźmi którzy mają ambicje na medycynę. Większość klasy ma maturę ustną 21 maja i zapewniam was, że więcej niż 3/4 klasy zabrała się za pisanie pracy dopiero po maturach z biologii i chemii. Ustna matura z polskiego nie wymaga tak naprawdę wiele pracy, wystarczy że jest się ogarniętym. I nawet po dwóch dniach przygotowań ludzie zdają na 100 % :)
prezentacje mam juz zrobiona od dawna, teraz po prostu sie stresuje i mysle czy wszystko jest z nia OK i zastanawia mnie o co chodzi w tej funkcji, gdyz nie chcialabym przez to nie zdac. :]
Usuńco moze byc niezrozumialego w niekochaniu? oczywiscie, ze rozumiem o czym do tej pory mowie. :]
Rzeczywiście, niektórzy nauczyciele (podkreślam, niektórzy) nie pomagają w "rozmyślaniach" nad tematem. Ja miałam to szczęście, że moja polonistka poświęciła nam sporo czasu, z każdym (kto chciał) dyskutowała, dawała pomysły, naprowadzała. Ale na przykład moja siostra (tegoroczna maturzystka) została przez swoją nauczycielkę wprowadzona lekko w błąd, dostawała od niej sprzeczne informacje na temat tematu (jak to brzmi :P) i swojej pracy. Na szczęście z pomocą znajomej, praca została napisana, a moja siostra zdała całkiem dobrze :)
UsuńMyślę, że jeżeli pisałaś pracę sama i czytałaś lektury, na której praca się opiera, dasz radę :) I choćbyś pominęła jakąś część pracy, czy tematu. Powodzenia! :)
Maturę miałam dawno i to zupełnie inną niż teraz, ale polski uwielbiałam. Miałam nawet epizod z olimpiadą. Wydaje mi się, że chodzi o to, że autor kreuje postać kobiety niekochanej (w tym przypadku) w jakiś konkretny sposób i ma to też swój konkretny cel - ma nam coś przekazać. Każda postać w danej książce ma swoją funkcję - jedna będzie osią fabuły, inna będzie uzupełniała głównego bohatera. Tu bym pomyślała, że np autor ukazuje nam poprzez kobietę niekochaną siłę kobiet, ich potrzebę kochania i bycia kochanym. Nie czytałam tych konkretnych lektur. Także mówiłam ogólnie. Musisz określić czemu ta dana postać jest taka a nie inna. Co w ten sposób chciał osiągnąć autor? Przekazać jakieś wartości? Zobrazować sytuację panującą w danym okresie (może to Cudzoziemka)? Broń Boże się nie trzymaj sztywno tego co napisałam, bo jednak jestem chemikiem :P Ale to mi przychodzi do głowy :) Trzymam mocno kciuki!!! :*
OdpowiedzUsuńdzieki za odpowiedz na temat :*
UsuńDokładnie o tym samym pomyślałam, jakie funkcje pełniły te kobiety w lekturach, no bo po coś tam musiały być...
UsuńNie naskakujcie na dziewczynę że się późno do pracy zabrała, bo przecież napisała że ma pracę napisaną tylko po prostu myśli czy jeszcze coś dodatkowo dopisać, a to chyba różnica.
Życzę powodzenia na maturze :)
Podbijam! Myślę, że dokładnie o to chodzi. :]
UsuńEej, ja robiłam prezentację tydzień przed maturą i dobrze zdałam. ;p
Myślę że chodzi o funkcję jakie pełni w danej lekturze, po co autor wymyślił tą postać.
OdpowiedzUsuńja się zgadzam z Toldinka :) zycze powodzenia :)
OdpowiedzUsuńNie za bardzo jestem w stanie pomóc - ale życzę powodzenia :))
OdpowiedzUsuńTak jak Toldinka. Chciałam coś podobnego napisać, ale już nie ma sensu tego powtarzać-wszystko zostało wyjaśnione. :)
OdpowiedzUsuńJa z kolei miałam temat 'Kobiety w twórczości pisarzy romantycznych. Na podstawie analizy wybranych dzieł literackich omów stereotyp kochanki romantycznej.' Miałam trzy lektury i dwa wiersze. Pracy uczyłam się w wieczór przed zaliczeniem, wyłam, że nie zdam. Stres oczywiście zrobił swoje, bo strasznie się myliłam, powtarzałam... Dla mnie to była masakra i już się bałam, że mi tego nie przepuszczą. Na szczęście obroniłam się pytaniami, na które potrafiłam odpowiedzieć.
Więc, nawet, jeśli pomylisz się w samej 'pracy', którą masz wygłosić, to najważniejsze są pytania-one sprawdzają Twoją wiedzę na temat tego, co opracowałaś i przygotowałaś. Więc, nawet jeśli nie uwzględnisz tych funkcji w pracy, to na pewno padną pytania ich dotyczące-wystarczy, żebyś wiedziała o co chodzi.
Taka rada tegorocznej maturzystki która już polski ma za sobą: ogarnij jeszcze raz lektury żeby w razie zapomnienia tekstu pracy można było odwolywac się do znajomości. W mojej grupie zdających dużo osób miało właśnie wyniki między 6 a 10 pkt ze względu na słaba znajomość lektur.
OdpowiedzUsuńPs. Będzie dobrze, nie denerwuj się :)
teksty mam na szczescie opanowane, bo wybralam lektury, ktore bardzo lubilam w liceum :) (noo poza innym swiatem ;/ )
UsuńINNY ŚWIAT?! Rewelacyjna książka. Czytałam już ją ze trzy razy. Raz do szkoły, a później sięgnęłam po nią sama. Uważam że tę ksiązkę powinien przeczytać KAŻDY chociaż raz w życiu!
UsuńA które książki wybrałaś? :) Które polubiłaś w liceum? :)
Cudzoziemke i Granice ;) Innego swiata niestety nie lubie i cala ta tematyka wojenna byla nie dla mnie - jestem za miekka na tego typu ksiazki. ;)
Usuńja też, niesamowicie mnie poruszają, ale jeśli trafi coś w moje ręce - czytam, czytam, czytam. :P
Usuńdaleko mi do matury ;D
OdpowiedzUsuńpowodzenia !
Bardzo bym Ci chciała pomóc, ale żadna ze mnie humanistka. Przykro mi! Powodzenia!
OdpowiedzUsuńJa również tegoroczna maturzystka, już po. :) Myślę, co do tych funkcji, że w "Granicy" warto opowiedzieć o granicy moralnej, że Zenon nie chciał, aby jego romans wyszedł na jaw, bał się utraty autorytetu, w jego rekach Justyna stała się seksualną zabawką.
OdpowiedzUsuńJa również miałam temat o kobietach, nieco bardziej ogólny - Kreacje kobiet w wybranych utworach różnych epok, miałam też "Granicę", i właśnie zapytali mnie o tytuł, jak rozumiem granicę.
Powodzenia, na pewno dasz radę!
nigdy nie byłam dobra z polskiego
OdpowiedzUsuńI co, udało Ci się coś wymyślić? Ja myślę, że skoro prezentację masz gotową, to bez sensu dopisywać teraz cokolwiek. Masz wykute to o czym już napisałaś i tego się trzymaj. Nie stresuj się. :) Będzie dobrze. :) Kiedy zdajesz?
OdpowiedzUsuń