Czym smarować skórę w przypadku atopowego zapalenia skóry?

Redakcja

18 stycznia, 2024
Istnieje wiele kremów, maści i balsamów dostępnych na receptę i bez recepty, które mogą złagodzić objawy atopowego zapalenia skóry. Porozmawiaj z lekarzem o tym, który z nich może być dla Ciebie najlepszy.

Kosmetyki dla osób cierpiących na atopowe zapalenie skóry

Osoby z atopowym zapaleniem skóry często mają alergie, co może jeszcze bardziej uwrażliwiać ich skórę. W związku z tym należy wybierać kosmetyki bezzapachowe lub o zapachach, które nie wywołują alergii. Możesz także wypróbować pewne produkty, które zmniejszają swędzenie i podrażnienia związane z tą chorobą, takie jak żel aloesowy. Atopowe zapalenie skóry może ulec pogorszeniu w wyniku stosowania niektórych substancji chemicznych, dlatego ważne jest, aby zachować ostrożność przy wyborze produktów kosmetycznych. Osoby z alergią mogą zazwyczaj skorzystać z kosmetyków bezzapachowych, ponieważ większość substancji zapachowych zawiera substancje chemiczne, które mogą wywoływać reakcje alergiczne. Osoby cierpiące na atopowe zapalenie skóry mogą również korzystać z produktów, które nawilżają suchą skórę i zmniejszają swędzenie.

Dieta a atopowe zapalenie skóry

Atopowe zapalenie skóry można próbować leczyć za pomocą diety bogatej w pokarmy probiotyczne, przeciwutleniacze i kwasy tłuszczowe Omega-3. Pokarmy probiotyczne, które można włączyć do diety w celu zwalczania atopowego zapalenia skóry, to jogurt, sery fermentowane i kombucha. Przeciwutleniacze, które mogą być pomocne w diecie zapobiegającej atopowemu zapaleniu skóry, to borówki, truskawki i pomidory. Do kwasów tłuszczowych omega-3, które mogą być korzystne w walce z atopowym zapaleniem skóry, należą tłuste ryby, takie jak łosoś, sardynki i makrela.

Jak zapobiegać atopowemu zapaleniu skóry?

Aby dowiedzieć się, jakie środki ostrożności należy podjąć, aby zapobiec atopowemu zapaleniu skóry, należy skonsultować się z dermatologiem. Unikanie substancji, które mogą podrażniać skórę, takich jak niektóre tkaniny, kurz czy chemikalia, może pomóc. Pomocne może być także regularne sprzątanie domu i pościeli. Objawy atopowego zapalenia skóry mogą ulec poprawie po zmianie diety. Niektóre pokarmy mogą pogorszyć stan atopowego zapalenia skóry, np. niektóre pokarmy zawierające pszenicę, nabiał lub jajka.

Jak leczyć atopowe zapalenie skóry?

Nie ma lekarstwa na atopowe zapalenie skóry, ale leczenie pomaga zmniejszyć objawy i poprawić jakość życia. Najlepszym sposobem radzenia sobie z atopowym zapaleniem skóry jest unikanie alergenów, które wywołują objawy. Jeśli masz alergię, możesz również otrzymać zastrzyki przeciw alergii, aby zmniejszyć objawy. Jeśli atopowe zapalenie skóry jest ciężkie i nie jesteś odporny na alergię, możesz również otrzymać zastrzyki alergiczne w celu zmniejszenia objawów. Jeśli masz atopowe zapalenie skóry, prawdopodobnie będziesz odwiedzać lekarza co kilka miesięcy. Może on zalecić codzienne nawilżanie skóry, aby utrzymać jej odpowiedni poziom wilgotności. Lekarz może również zalecić stosowanie kremów, maści lub balsamów leczniczych, aby złagodzić skórę.

Polecane: